Praha Jeruzalém

[IMG R 10315]Asi 10 000 demonstrantů se v pondělí sešlo na French Square v Jeruzalémě, aby protestovali proti konferenci v Annapolis a proti linii, kterou je vedeno jednání mezi premiérem Olmertem a Palestinskou samosprávou.
Dříve večer se u Zdi nářků konala veřejná modlitba, které se účastnilo ještě o pár tisíc lidí víc.
Olmertovi se vyčítají jednak jeho korupční aféry a jednak také to, že je velmi slabým premiérem, což podle některých může být pro Izrael nebezpečné. Jako problém je spatřováno zejména možné dělení Jeruzaléma, které je pro většinu Izraelců nepředstavitelné. I když jsou někteří Izraelci ochotni za svou bezpečnost nabídnout umožnění jistého stupně arabské samosprávy v některých částech Jeruzaléma, o fyzickém dělení Jeruzaléma nechtějí ani slyšet.
Dalším důvodem proč je Olmert kritizován, je opětovné propouštění palestinských vězňů, které podle kritiků nikam nevede, protože se velká část propuštěných opět vrátí k terorismu. Nejsou sice propouštěni přímo vězni s krví na rukách, někteří z propouštěných vězňů se ale o útok pokusili, jenže nebyli úspěšní. U nich je možnost, že se o něj pokusí opět a tentokrát už úspěšní budou. Terčem kritiky je i vyzbrojování Abbásových jednotek.
V neposlední řadě je pak problematickým bodem také rušení izraelských osad na území za tzv. zelenou linií.
Demonstrace se zůčastnili také představitelé pravicových politických stran a hnutí. Mezi přítomnými tak byli zástupci například Jisrael Bejtenu, Národní unie i izraelských osadníků.

27.11.2007 00:00 3

Klíčová slova