Praha Jeruzalém

[IMG R 10356]V nedávno vyšlé knize reportérů Adriana Levyho a Catherina Scott-Clarkové s názvem Deception, se tvrdí, že se Izrael pokoušel o zničení pákistánského jaderného programu. Mělo se jednat o vysoce utajovanou kampaň Mossadu zaměřenou proti jednotlivcům žijícím v Evropě, kteří pomáhali pákistánskému vědci, Abdul Qadeeru Khanovi, vyrobit jaderné zbraně.

Podle autorů knihy byl první bombový útok směřován na Heinze Mebuse (blízkého přítele Khana, který na jaderném programu spolupracoval), který ale v době útoku nebyl doma a proto nezemřel. Vyšetřovatelé útok spojili s bombou, která vybuchla v Bernu roce 1981 před domem Eduarda Germana, jehož firma dodávala do Pákistánu některá zařízení. Policie tehdy žádné útočníky nezajistila. Objevila se pouze informace o skupinách, které vystupovaly proti jadernému programu v Asii a také o jedné skupině, která se pojmenovala „Výbor pro ochranu islámské revoluce.“ Tyto skupiny se točily i kolem dalších podobných incidentů.
Bývalý poradce pro národní bezpečnost, Braješ Mišra, na dotaz o zapojení Mossadu do této kampaně řekl, že o tom nemá vůbec žádné informace a že se mu to nikdy na stůl nedostalo.“

Otázkou pochopitelně je, zda je vůbec něco na těchto informacích pravdivé. Mossad je po dlouhá léta vděčným objektem reportérů a autorů různých knih, které pověst Mossadu občas svádí k přikrášlení událostí a někdy i k úplnému fantazírování.

30.11.2007 00:00 1Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova