Praha Jeruzalém

[IMG R 10023]Rusko v pátek učinilo zatím nejjasněší náznak toho, že je připraveno poslat uran jako palivo do jaderné elektrárny v Íránu, čímž navýšilo diplomatickou krizi okolo íránského jaderného programu. Ruský státní výrobce jaderného paliva řekl inspektorům z OSN, že na konci tohoto měsíce začnou konečné práce na dohodě o dodávkách paliva pro jadernou elektrárnu Bushehr, což je hlavní krok k tomu, aby mohlo být palivo do Íránu dodáváno. Stojí to i ve zprávě Mezinárodní komise pro jadernou energii, podle které by k dohodě mělo dojít 26. listopadu. Rusko zatím žádné bližší informace o tom kdy do Bushehru palivo odešle nezveřejnilo. Mělo by to prý být ale šest měsíců před tím, než dojde ke spuštění elektrárny. Podle ruských odhadů by elektrárna mohla začít pracovat v roce 2008 a palivo by tedy mělo být do elektrárny dopraveno s šetiměsíčním předstihem.
Íránský velvyslanec v Moskvě řekl, že odeslání ruského paliva do Íránu je otázkou principu a doufá, že k tomu dojde brzy. Zveřejněné datum konečné dohody, tedy 26. listopadu, prý znamená, že palivo je již připraveno a může být odesláno.
zatímco USA, Izrael a klíčové státy EU Írán podezírají ze snahy vyrobit atomové bomby, Rusko neustále tvrdí, že pro tyto domněnky neexistují žádné důkazy.

Jaderná elektrárna Bushehr
Jaderná elektrárna Bushehr je stavěna na základě dohody mezi Ruskem a Íránem za 800 milionů dolarů. Původně se mělo jednat o německý reaktor, ale nakonec bylo rozhodnuto o výstavbě reaktoru ruského typu. Elektrárna v Bushehru má mít po svém dokončení dva reaktory.

17.11.2007 00:00 3