Praha Jeruzalém

[IMG R 10226]Salman Rushdie při rozhovoru pro izraelské noviny Jediot Achronot řekl, že by v příštím roce moc rád navštívil Izrael. Jeho přátelé, izraelští spisovatelé, David Grossman a Amos Oz, ho prý již léta přesvědčují, aby Izrael navštívil. Rushdie je podle vlastních slov ve velkém časovém presu a dělí svůj čas mezi Mumbai, New York a Londýn, rád by ale do Izraele konečně přicestoval.
Rushdie není v mnoha muslimských státech právě populární a to kvůli knize Satanské verše. Bývalý íránský vůdce, Ajatolláh Rudollah Chomejní vyhlásil proti Rushdiemu v roce 1989 fatwu, která požaduje zavraždění Rushdieho. Má se za to, že minimálně k jednomu útoku již došlo, pravděpodobně Hizballáhem, ale nebyl úspěšný, protože bomba explodovala předčasně. Írán byl několikrát žádán, aby fatwu odvolal. Ten to odmítl, porotože fatwu prý může zrušit pouze ten, kdo ji vyhlásil a Rudollah Chomejní je již mrtvý. Podle všeho je výzva k zavraždění Rushdieho stále platná a on sám každoročně obdrží „Valentýnku“ (doručená 14. února) z Íránu, ve které je informován, že jeho činy stále nejsou zapomenuty.
Mnoho lidí v muslimských zemích dokonce považuje Rushdieho za agenta Mossadu. Rushdie v tomto ohledu vtipkuje a ve spojitosti se svou plánovanou návštěvou Izraele říká, „Možná si konečně budu moci vyzvednout peníze od Mossadu za veškerou svou činnost.“
Rushdieho zatím poslední kniha, Klaun Šalimar, byla přeložena do hebrejštiny a je o ní zájem. Sám Rushdie říká, že má rád knihy některých izraelských autorů. Například Davida Grossmana, A.B. Jehošuy a Edgara Kereta.

19.11.2007 00:00 7Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova