Praha Jeruzalém

Blízkovýchodní vyslanec Tony Blair, reprezentující Kvartet čili čtyřku subjektů zainteresovaných na blízkovýchodním míru – USA, EU, OSN a Rusko, předložil v pondělí podrobnosti čtyř mezinárodních projektů zaměřených na posílení palestinské ekonomiky v rámci snah o ukončení izraelsko-palestinského konfliktu. Blair na tiskové konferenci sdělil, že mohou začít práce na výstavbě průmyslových a obchodních zón ve městech Jericho a Hebron na Západním břehu financovaných Japonskem a Tureckem a na zlepšení podmínek pro křesťanskou turistiku v Betlémě.
Dalším projektem je rekonstrukce infrastruktury odpadních vod v Gaze, kterou Izrael schválil jako humanitární projekt i přesto, že Pásmo Gazy vyhlásil nepřátelským územím. Izrael doposud nedovoloval převézt přes hranice s Gazou kromě jiných položek také materiál pro potrubí, protože ten Palestinci používají k výrobě raket Kassám.
Posílení ekonomiky a bezpečnosti jsou hlavní priority palestinského premiéra Salama Fajjáda. Izraelský ministr obrany, Ehud Barak, přislíbil odstranění 24 silničních zátarasů na Západním břehu z celkového počtu 500, jejichž účelem je bránit útokům na Izrael, ale které Palestinci označují za brzdy obchodu a investic.

20.11.2007 00:00 3

Klíčová slova