Praha Jeruzalém

Televizní stanice FOX News zjistila, že zatímco administrativa prezidenta Bushe verbálně pokračuje v tvrdé linii vůči Sýrii započaté v roce 2003 zavedením ekonomických, obchodních a finančních sankcí a vrcholící zákazem amerického exportu do Sýrie v roce 2004, realita obchodních aspektů mezinárodních vztahů je již nějakou dobu posunuta směrem k vyšší toleranci syrského režimu.
Bojkot Sýrie narušil Rozvojový program OSN (UNDP) ve výši 5,2 miliard dolarů, který se již dříve dostal pod palbu kritiky za pumpování peněz severokorejskému diktátorovi Kim Čong Ilovi.
UNDP nakoupil pro Sýrii hi-tech položky jako např. počítače, servery, síťové prvky, kamery pro síťové sledování pod hlavičkou „Modernizace celního ředitelství Sýrie.“ Mezi zbožím jsou síťové prvky americké firmy Cisco, které by měly podléhat vývoznímu embargu. Součástí dodávky je také speciální programové vybavení od další agentury OSN, Konference pro obchod a rozvoj (UNCTAD), v hodnotě 2 milionů dolarů.
Síťovým prvkům americké firmy Cisco byla pro agenturu OSN udělena licence k vývozu do Sýrie 6. září 2006, tedy přesně rok před doposud neobjasněným izraelským náletem na údajné syrské jaderné zařízení. Americké obchodní embargo však bylo několikrát obnoveno před, ale i po tomto datu.
Zatímco se oficiálně proklamuje embargo vůči Sýrii za její roli při podpoře terorismu a destabilizaci Libanonu a Iráku, americká administrativa spolu s OSN a EU toto embargo obchází. Odpovědní představitelé zatím na žádosti  FOX News o vyjádření ke kauze nereagovali.
FOW News toto mlčení dává do souvislosti s mlčením o záhadném izraelském náletu a dochází k závěru, že ve  vysokých diplomatických a bezpečnostních kruzích byla několikaletá snaha Sýrie o vývoj jaderného zařízení ve zjevné spolupráci se Severní Koreou široce přijímána.
FOX News zpochybňují strategii „obchod za mír“ uplatněnou vůči syrskému diktátorovi jako neúčinnou a nebrzdící jeho snahy o podporu teroru a získání zbraní hromadného ničení. Přes významné zapojení UNDP a Bushovy administrativy má v syrském rozvojovém projektu hlavní roli EU, která uplatňuje strategii zlepšování obchodních vztahů v „Evropském sousedství“ v rámci politiky šíření sféry vlivu EU, které se kvůli syrským problémům s lidskými právy a terorismem nemůže dít přímo, ale zatím pouze skrze zástupné programy jako je modernizace celní správy.

zpracováno na základě zprávy FOX News

16.11.2007 00:00 10Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova