Praha Jeruzalém

[IMG R 10208]Vysoký vatikánský diplomat, který sloužil jako vyslanec papeže v Izraeli, popsal vztahy mezi Izraelem a Vatikánem jako zhoršující se. Viní Izrael z nedodržování slibů týkajících se církevní půdy a také kvůli daňovým a cestovním omezením arabských duchovních. O zhoršujících se vztazích s Izraelem hovořil arcibiskup Pietro  Sambi v rozhovoru zveřejněném v pátek na internetové stránce Terrasanta.net. Podle něj byly vztahy mezi katolickou církví a státem Izrael lepší v době, kdy vůbec žádné diplomatické vztahy nebyly. Izrael má s Vatikánem diplomatické vztahy od roku 1993 a mezi nevyřešená témata patří statut vyvlastněného církevního majetku, služby, které katolické skupiny poskytují Židům a Arabům a daňové výjimky pro církev. V současné době jsou vztahy problematické také kvůli povolení pro duchovní cestovat na Západní břeh a pohybovat se po Západním břehu. Izrael totiž z bezpečnostních důvodů některá povolení odvolal.
Knesset také podle Santiho nebyl celých 10 let schopen vyřešit otázku daní, protože tu podle něj není politická vůle.
Mluvčí izraelského ministrstva zahraničí, Mark Regev, řekl, že Izrael o dobré vztahy s Vatikánem stojí a že obě strany pracují na překlenutí rozdílů. Mluvčí Vatikánu, Rev. Federico Lombardi, řekl, že rozhovor s arcibiskupem Santim odráží pouze jeho vlastní názory a zkušenosti a že Vatikán věří, že problémy budou vyřešeny tak, jak se na tom dohodl papež při setkání s izraelským prezidentem.
Napětí mězi Izraelem a Vatikánem narostlo letos, když se papež rozhodl oživit starou latinskou mši, vyzývající ke konverzi Židů. Několik měsíců před tím oznámil vevyslanec Vatikánu v Izraeli rozhodnutí bojkotovat vzpomínkový obřad na pamtátku holokaustu kvůli obviněním, že papež Pius XII během druhé světové války ke genocidě evropských Židů mlčel.

17.11.2007 00:00 15