Praha Jeruzalém

[IMG R 10220]Vysocí vojenští představitelé se domnívají, že pokud konference v Annapolis selže, povede to k rozsáhlé vojenské operaci v Pásmu Gazy. Vojenské zdroje se obávají, že Hamás během několika měsíců  dosáhne své plné vojenské kapacity a proto panuje mezi vysokými představiteli armády shoda na tom, že čím dřív k operaci dojde, tím lépe ve smyslu minimalizování izraelských obětí.
Podle zdroje vojenské zpravodajské služby je Hamás nyní jen asi 2-3 roky od momentu, kdy by mohl dosáhnout stejné vojnské kapacity, jako dosáhl Hizballáh za desetiletí. Experti se také domnívají, že se zvýší dosah palestinských raket.  Prozatím vzrostl dosah raket z 2 na 12 km, v budoucnu by to mohlo být i 20 km, čímž by se dostal do okruhu jejich dosahu i Ašdod (ve kterém žije více než 200 000 obyvatel).
Generálmajor Avi Mizrachi, šéf logistiky izraelské armády, poskytl několik příkladů, jak situace v Gaze nyní vypadá. „Vykopou díru na silnici, umístí do ní silnou výbušninu a překryjí ji asfaltem a proto je nemožné ji detekovat,“ popsal. Podle Mizrachiho se na podpoře snah Hamásu o vybudování námořnictva, a dalších vojnských schopností, velkou měrou podílí Írán.
Ve světle posledního vývoje je rozsáhlá vojenská operace nevyhnutelná. Představitelé předvídají, že by mohla dosáhnout až rozsahu druhé libanonské války a trvat až jeden měsíc.

18.11.2007 00:00 6

Klíčová slova