Praha Jeruzalém

[IMG R 10354]Izraelský vrchní soud ve čtvrtek požádal stát, aby čtyřem smrtelně nemocným obyvatelům z Gazy umožnil přejezd Izraele  na cestě do Jordánska. Soudci ve svém rozhodnutí napsali, že “ i když se potýkáme se zlými lidmi, nikdo nemá právo jim bránit v přístupu k život zachraňující léčbě.“
Rozhodnutí bylo učiněno na základě žaloby organizace Lékaři pro lidská práva, která žádala stát, aby umožnil 11ti smrtelně nemocným pacentům léčbu v Izraeli, nebo přejezd izraelského území na cestě na Západní břeh, do Egypta nebo do Jordánska. Od okamžiku kdy se žaloba dostala k soudu, již jeden z pacientů, 21letý Na′al al-Kurdi, zemřel. Po dvou a půl týdenním zpoždění soud požádal stát, aby prověřil možnost léčby pacientů v Izraeli nebo v sousedním státě.
Soud ještě neučinil konečné rozhodnutí, zatím pouze pořádal stát, aby tuto věc prošetřil a na informování soudu státu vyměřil lhůtu jednoho týdne.

Palestinští pacienti z Pásma Gazy mají od převratu Hamásu problém získat povolení pro léčení v Izraeli. Stát se odkazuje na bezpečnostní důvody. Kritici státu argumentují, že smrtelně nemocní pacienti neznamenají pro stát bezpečnostní ohrožení. Jiný názor naopak říká, že je zvláštní, že Palestinci, kteří nechtějí uznat Izrael a schvalují boj proti Izraeli, ve stejnou chvíli vyžadují, aby byli jejich pacienti v Izraeli léčeni. Zajímavostí jistě je, že Izrael za tento postoj kritizuje i Hamás, který svou politiku staví na neuznání Izraele.

30.11.2007 00:00 5

Klíčová slova