Praha Jeruzalém

[IMG R 10127]Spojené státy kritizují Výbor pro lidská práva OSN za to, že se neustále soustřeďuje pouze na Izrael a nevyjadřuje se k porušování lidských práv v Zimbabwe, Severní Koreji, Íránu, Bělorusku a na Kubě.
Izrael zvolil neobvyklý krok, vyvolal hlasování ve Valném shromáždění OSN o rezoluci, ktera by byla běžně přijata dohodou. Chtěl tím dostat do záznamu svou kritiku práce Výboru pro lidská práva.
Valné shromáždění ustanovilo 47členný výbor se sídlem v Ženevě minulý rok, aby vylepšil obrázek OSN v oblasti lidských práv. Nový výbor nahradil komisi, která byla široce kritizována kvůli ignorování porušování lidských práv v některých rozvojových zemích.
Páteční hlasování o rezoluci podporující práci výboru, včetně pravidelného náhledu na lidská práva v jednotlivých zemích, sice byla jednoznačně přijata, Izraeli se ale podařilo na svou stranu dostat USA, Kanadu, Austrálii a tři další země, aby hlasovaly proti. Spojené státy vysvětlily svůj postoj tím, že nový orgán selhal v adresování nedostatků, které výbor zpolitizovaly a zabránily mu jednat jako vážné a efektivní instituci pro lidská práva. Podle USA to byl pro výbor velmi špatný první rok.
Podle izraelského zástupce vyslance u OSN, Daniela Carmona, ukázal výbor dvojí standardy a pokrytectví.
Francouzský vyslanec, který hlasoval pro rezoluci, také vyjádřil své obavy nad tím, že se výbor zaměřuje příliš na Izrael. Přijetí rezoluce prý ale umožňuje, aby výbor dělal svou práci efektivně.

O zaujatosti Výboru pro lidská práva OSN proti Izraeli a o jeho neschopnosti věnovat se i jiným tématů se vedou diskuze již delší dobu. I my jsme se tomuto tématu již několikrát věnovali. Články si můžete připomenout zde:
Hlasování v OSN: 156 zemí pro vyslání vyšetřovací komise. Bolton: Izrael je po desetiletí terčem Valného shromáždění
Írán získal post v proti-rasistickém výboru OSN
OSN nezvládá vyvážený přístup, zaměřuje se příliš na Izrael
Gillerman: Kampaň Výboru OSN pro lidská práva proti Izraeli je odporná

17.11.2007 00:00 10

Klíčová slova