Praha Jeruzalém

[IMG R 10071]Palestinský prezident Mahmúd Abbás v sobotu řekl, že blízkovýchodní mírová konference konaná ve čtvrtek v Annapolisu splnila svůj cíl, když na ní byla nastartována izraelsko-palestinská jednání. „Hlavním cílem konference v Annapolisu bylo vést jednání mezi Palestinci a Izraelci a to je to, co se ve skutečnosti stalo,“ řekl Abbás reportérům v Káhiře po setkání s egyptským prezidentem Husní Mubarakem.
„Někteří měli iluzi, že jednání skutečně začnou … nebo bude dohoda zmařena,“ řekl Abbás. Konference v Annpolisu po sedmi letech obnovila jednání obou stran s cílem dosáhnout dohody ke konci roku 2008. Abbás řekl, že bude vytvořen řídící výbor, který 12. prosince zahájí jednání o klíčových otázkách jako je status Jeruzaléma, hranice budoucího palestinského státu a osud palestinských uprchlíků. Palestinský vyjednávací tým povede bývalý premiér Ahmed Kurája.
Výbor se bude pravidelně setkávat během roku 2008 podle dokumentu zveřejněného na konferenci v Annapolisu. V tomto dokumentu se obě strany dohodly na sledování naplňování plánu cestovní mapa (road map).
Po Annapolisu následuje schůzka mezinárodních dárců v Paříži na níž bude koordinován tříletý program pomoci Palestincům.
Abbás je rozhodnut zbavit hnutí Hamás kontroly nad Pásmem Gazy, neobjasnil však, jakým způsobem toho chce dosáhnout. Hamás naproti tomu vyjádřil odhodlání podkopávat Abbásovy rozhovory s izraelským premiérem Olmertem pokračováním v útocích na Izrael.
Abbás zamýšlí předložit konečnou mírovou smlouvu s Izraelem veřejnosti ke schválení v referendu. Chce tak oslabit pozice Hamásu v Gaze. Hamás však trvá na tom, že Abbás nemá moc vyhlásit nové volby a ty se mohou konat až v roce 2010.

01.12.2007 00:00 2