Praha Jeruzalém

[IMG R 10173]Ehud Barak na nedělním zasedání vlády prohlásil, že jeho Strana práce hodlá představit návrh zákona o kompenzacích pro evakuované osadníky. Tento zákon, který by umožnil evakuovaným osadníkům ze Západního břehu žádat za přesídlení do oblasti před tzv. zelenou linií kompenzace, byl prvně koncipován levicovými aktivisty a členy Strany práce před parlamentními volbami. Mezi původci zákony byli poslanci Avšalom Vilan ze strany Meretz a Ami Ajalon ze Strany práce.
Barakovo nedělní prohlášení ale slouží jako první známka toho, že Strana práce hodlá přinést návrh zákona do palrmanetu ve velmi blízké budoucnosti. Vysocí představitelé z Barakovy kanceláře tvrdí, že tento zákon bude znamenat skutečnou koncepční revoluci, která umožní Izrael pohotově evakuovat osadnky ze Západního břehu, pokud bude podepsána mírová dohoda s Palestinci. Kromě toho může minimalizovat konflikt, pokud budou osadníci evakuováni a pomoci osadníkům, kteří Západní břeh chtějí opustit a pouze čekají na oficiální vládní výzvu.
Barakovi zaměstnanci nicméně také poukázali na to, že se bude jednat o dlouhý a obtížný proces, podmíněný dosažením dohody s Palestinci.
Zákon byl původně navržen hnutím Bajit Echad (Pouze domov) založeném Vilanem, Alonem Pinkasem, Colette Avitalovou, Alikem Ronem a Dalií Rabinovou.

Barak také vnesl na zasedání téma nelegálních osad. „V současné době vyjednáváme s těmito osadníky a pokusíme se dosáhnout kompromisu. V právem se řídící zemi vláda musí právo nejen tvořit a řídit se jím, ale také zajistit jeho vynucení,“ řekl Barak.

Minist obrany také informoval, že armáda během posledního týdne zabila v Pásmu Gazy 22 aktivistů Hamásu a že sám schválil další útoky na cíle Hamásu, včetně obydlených budov.

03.12.2007 00:00 10

Klíčová slova