Praha Jeruzalém

[IMG R 10385]Londýnský soud nyní řeší případ pěti muslimů, kteří jsou obvinění z různých trestných činů ve spojení s terorismem.
Před soudem stojí Mohammad Hamid (50), Muhammad Al-Figari (42), Mousa Brown (41), Kader Ahmed (20) a Kibley Da Costa (24). Další z mužů, Atilla Ahmed (43), se již doznal. V souvislosti s projednáváním tohoto případu vyšla na světlo i informace, že reportéři stanice BBC se třemi z těchto můžů natáčeli televizní program, který měl obhajovat muslimy v Británii.
Reportéři britské stanice BBC se při tvorbě dokumentu „Don′t Panic, I′m Islamic“ (Nepanikařte, jsem muslim), který měl přestavit britské muslimy jako fajn a přátelské lidi, vydali na paintball s některými z nich. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se teď ovšem neukázalo, že tři z nich jsou zřejmě teroristé. Reportéři BBC navíc o jejich vztahu s útočníky z Londýna neinformovali policii.

BBC k přípravě pořadu pozvala i tři muže – Mohammeda Hamida, Muhammada al-Figariho a Mousu Browna. V únoru 2005 se pak s reportéry vydali do Tonbridge, kde si zahráli paintball a byli natočeni pro zmíněný pořad, který se vysílal v červnu 2005. Producent pořadu, Phil Rees, který nyní pracuje pro arabskou televizní stanici Al-Jazeera, řekl, že pro dokument hledal ty správné lidi a Hamid ho zaujal svým smyslem pro humor.

[IMG L 10386]Mohammed Hamid byl teď ale kromě dalších obvinění obviněn také z toho, že dohlížel na program, který měl radikalizovat mladé londýnské muslimy a přimět je k džihádu. V pořadu byl nicméně popsán jako „tradiční londýnský komik“. Výlety, které pořádal, se podle obžaloby měly velmi podobat vojenskému výcviku a mladí muslimové se učili zacházet se zbraněmi. Mohammad Hamid byl společně s Ramzim Mohammedem a Husseinem Osmanem (neúspěšní útočníci z červencových bombových útoků) 3. července 2005 v paintballovém centru v Tonbridge. Mnoho mladých muslimů se posledních 15 – 20 let věnuje painballu. Nebyl tu prý nikdy ani náznak toho, že by se mohlo jednat o výcvik teroristů.

Nasreen Suleaman, která na pořadu spolupracovala, u soudu vypověděla, že jí Hamid po bombových útocích v Londýně v červenci 2005 kontaktoval a řekl jí, že útočníky znal. Suleamanová prý ale necítila povinnost kontaktovat policii a pouze upozornila vysoké manažery BBC. Ti jí ale neřekli, aby policii informovala a tak jí to nenapadlo. Podle ní byl navíc Hamid po útocích rozrušený a měla pocit, že je šokován tím, že jsou muži, které zná, obviněni z něčeho takového.
U soudu vypověděla, že ale nevěděla nic o tom, že byl Hamid se dvěma útočníky 3. července v paintballovém centru.

Suleamanová navíc tvrdí, že Hamid o účast v pořadu velmi stál a že považoval nápad s paintballem za skvělý způsob, jak se představit.

 

Záznam zmiňovaného pořadu „Don′ t Panic, I′m Islamic

07.12.2007 00:00 5Zdroj: Redakce Israel.cz