Praha Jeruzalém

[IMG R 10432]Bývalý vyslanec u OSN, John Bolton, pro německý časopis řekl, že zahraniční politika George Bushe je volným pádem a staví národní bezpečnost v ohrožení. Bolton, který platil za hlavního jestřába americké administrativy a který prosazoval tvrdší postoj vůči Íránu, Severní Koreji a Iráku, pro Der Spiegel řekl, že by měl Bush přitáhnout otěže ministryni zahraničí, Condoleezza Riceová.
„Jeho zahraniční politika je volným pádem. Prezident jedná proti vlastnímu uvážení a instinktu a je pod vlivem ministryně zahraničí, Condoleezza Riceová,“ cituje ho časopis.
Bolton a Riceová byli dva dominantní hlasy americké zahraniční politiky.
„Bush ji dostatečně nekontroluje. To je chyba,“ dodal s tím, že umírněná zahraniční politika ohrožuje americkou bezpečnost.
„Severní Korea si teď například ponechá své jaderné zbraně a Írán má  signál od našich vlastních zpravodajských služeb, že si může dělat co bude chtít.“
„Nejsem tak důvěřivý jako zpravodajská služba, že Írán zastavil svůj zbrojní jaderný program.“
Bývalý diplomat odešel ze svého postu během loňského prosince, kdy nezískal schválení Senátu. Předvídá také stažení amerických vojáků z Iráku, pokud se příštím prezidentem stane Hilary Clintonová.

17.12.2007 00:00 4

Klíčová slova