[IMG R 10365]Itay Zada, bratr Edena Natana-Zady, který v roce 2005 zastřelil čtyři izraelské Araby ve Šfaram, v neděli prohlásil, že je politicky perzekuován ze strany Šin Bet. Zada byl podle svých slov již dvakrát předvolán k výslechu, prý pouze proto, že se stal věřícím a přestěhoval se na Západní břeh do osady Tapuach, stejně tak jako před ním jeho mladší bratr.
V srpnu 2005, krátce před stažením z Gazy, nastoupil Natan-Zada do autobusu v arabském městě Šfaram (sever Izraele) a zahájil střelbu na cestující. Zabil čtyři lidi a více než 20 jich zranil. Poté byl davem ubit k smrti ještě před tím, než se bezpečnostním složkám podařilo dostat se na místo.
Itay Zada, nyní s plnovousem a velkou bílou kippou, si vzpomíná na první vyšetřování před několika týdny. „Byl jsem pozván na policejní stanici v Rišon Letzion. Tam byl v místnosti vyšetřovatel Šin Bet, psycholog a psychiatr. Zeptali se mě, jak jsem se stal věřícím, proč jsem se rozhodl žít v Tapuach a zda to má něco společného s případem mého bratra. Řekl jsem jim, že věřícím jsem se stal po přednáškách které jsem slyšel a že to nemá nic společného s tím, co můj bratr udělal.“
Podle Zady byl dotazován také na školy, které navštěvoval a na vojenskou službu, ze které byl uvolněn z psychických důvodů.
„Ptali se mě, zda jsem měl sebevražedné myšlenky a já jim samozřejmě řekl, že ne. Chtěli vědět, kde jsem v Tapuach spal a s kým jsem byl v kontaktu. Ptali se mě také, zda vím, se kterými lidmi se Edan stýkal a zda jsem znal lidi, kteří ho povzbudili k tomu, co udělal. Snažili se měl přinutit ke kladné odpovědi, aby mohli říct, že někoho chytili. Cítil jse, že hledali dalšího obětního beránka, dva roky po té aféře.“
Minulý týden, jen den před začátkem konference v Annapolis, měl Zada další telefonát od Šin Bet, kteří ho pozvali k dalšímu „povídání.“ Tentokrát ale Zada odmítl spolupracovat. Zada tvrdí, že od doby, kdy se stal věřícím, se soustřeďuje pouze na studium Tóry. Jeho pohrdání činy vlády je ale zřetelné. „Bůh od nás chce, abychom se stali věřícími, následovali židovskou víru… a nevzdali se lidem, kteří nás chtějí zlomit. V minulosti to byli Řekové a Helénisté; dnes jsou to Ismaelité a cizí vláda v zemi.“
Podle pravicových aktivistů prý bylo mnoho z nich pozváno na pohovor se Šin Bet. „Je na čase, aby si Šin Bet uvědomila, že se demokracie neuplatňuje pouze vůči teroristům. Toto obtěžování je připomínkou KGB, ale pokud si kdokoliv v Šin Bet myslí, že může změnit lidský světonázor, nemá pravdu. Duch zlomen být nemůže.“
Obrana státu v odpovědi řekla, že nehodlá komentovat témata týkající se metod své práce.
02.12.2007 00:00
16