Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]Vysoký představitel Hamásu v Gaze řekl, že jeho organizace možná Izraeli nabídne bezpodmínečné příměří v Pásmu Gazy. Dodal ale, že tato nabídka ještě učiněna nebyla. Tvrdí to londýnské noviny al-Šark al-Awsat.
Podle nejmenovaného představitele Hamásu byla uvnitř Hamásu a s ostatními palestinskými frakcemi.seriózně obnovena debata ohledně dočasného příměří (hudna). Nebyly by tu prý žádné podmínky, jen příměří na obou stranách.
Některá média informovala o tom, že Izrael nabídku Hamásu na jednání o příměří zvažuje, premiérova kancelář to však odmítla. Prezident Peres při návštěvě vesnice Kfar Kassem řekl, že „nebudou mírová jednání s Palestinci, dokud nebudou přerušeny útoky raketami Kassám na Izrael.“

Jednání s Hamásem jsou v zásadě vázána na tři podmínky, které byly stanoveny Čtyřkou (OSN, Británie, Rusko, USA) – zastavení útoků raketami Kassám, oficiální uznání práva Izraele na existenci a přijetí existujících mírových smluv.

Vysoký představitel islámského džihádu však říká, že žádná jednání mezi nimi a Hamásem ohledně příměří neprobíhají. Islámský džihád je přitom odpovědný za většinu raketových útoků.

22.12.2007 00:00 3