Praha Jeruzalém

Írán je v současné době uprostřed boje s něčím, co je nejvyšším vedením země považováno za nemravné. Ženy jsou na ulici varovány, když nejsou „vhodně“ oblečené, páry si nemějí na ulicích vyjadřovat vzájemnou náklonnost (a to ani manželské páry), kluby pořádající smíšené party jsou často navštěvovány policií, kadeřníci smějí vytvářet „západní“ účesy jen pod hrozbou dalších problémů s policií. Tentokrát se pozornost obrátila na hip hop.
Problémem prý není hudba (i když vzato do důsledků, z čistě islámského pohledu je problém i zde), ale texty, které jsou často obscénní (nejčastěji se objevuje tématika sociální, politická a sexuální). To se představitelům Íránu nelíbí a tak prohláslili hip hop za nelegální.
Ve spolupráci s policií bude provedena razie v hudbních studíích, která tuto hudbu vyrábějí a identifikováni již byli prý i mnozí umělci, kteří budou konfrontováni se zákonem.

K vydání alba nebo uspořádání legálního koncertu je v Íránu nutné získat povolení. Je tedy jasné, že hip hopeři ani někteří další umělci takové povolení nemohou získat a vystupují proto nelegálně. Alba se dají sehnat na černém trhu a milovníkům těchto zakázaných radovánek pomáhá také internet. Hip hop je v Íránu oblíbený zejména u mladých mužů ve městech.
Právě mladá íránská generace ve městech často boří mýtus o tradičním Íránu. Má ráda zahraniční módu, je ovládána různými modními styly, které s tradičním islámem nemají mnoho společného. Právě proti tomuto ovlivnění ze Západu se snaží íránský režim podle svých slov bojovat.

Íránští rapeři bojují proti režimu v Islámské republice

06.12.2007 00:00 5Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova