Praha Jeruzalém

[IMG R 10435]Izraelský parlament si při svém zasedání připomněl 42 let od popravy Eliho Cohena, jednoho z nejúspěšnějších špiónů izraelského Mossadu. Předsedkyně parlamentu, Dalia Itziková, vyzvala syrského prezidenta, Bašara Assada, aby napravil chybu svého otce, a vydal ostatky izraelského agenta k důstojnému pohřbu v Izraeli. Kdokoliv prý stojí o důvěry států nebo národů, musí ukázat svou lidskou část.
Podle Olmerta je vláda morálně zavázána k tomu, aby se snažila o získání ostatků Eliho Cohena. Není to prý ale snadný úkol a mnozí co se o to pokusili, neuspěli.

Eli Cohen se narodil 26. prosince 1924 v Egyptě a stal se jedním z nejúspěšnějších špiónů moderní historie vůbec. Podařilo se mu totiž proniknout do vysokých kruhů syrské politiky a armády  jako Kamel Amin Tsabet. Své zprávy pak posílal do Izraele rádiem, tajnými dopisy, případně osobně při občasných návštěvách Izraele. Syřané ho dokonce vzali na obhlídku opevněných stanovišť na Golanech a říká se dokonce, že přiměl představitele armády vysázet na těchto místech stromy, které měly syrské vojáky chránit před sluncem, ve skutečnosti ale měly Izraelcům označit syrské pozice.

Podařilo se mu prý také získat mnoho informací o syrských vojenských pilotech. Někteří z nich pak prý byli během tzv. Šestidenní války rádiem informováni, že Mossad zná jejich identity a že jejich rodiny budou zabity, pokud piloti zaútočí. Piloti prý svrhli bomby do moře a svému velení oznámili zasažení cíle.

Cohen byl ale nakonec jedním ze sovětských expertů pracujících v Sýrii odhalen, odsouzen za špionáž a 18. května 1965 veřejně popraven oběšením. Nepomohly ani intervence papeže a několika prezidentů. Od té doby Sýrie odmítá předat Cohenovy ostatky jeho rodině.

Video se záběry Eliho Cohena a stručným popisem jeho života

18.12.2007 00:00 12Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova