Praha Jeruzalém

[IMG R 10362] Izraelský expert na nukleární technologie sdělil deníku The Sunday Times, že místo v Sýrii, které Izrael bombardoval v září, bylo továrnou na výrobu jaderných bomb a nikoli jaderný reaktor. Profesor Uzi Even z Telavivské univerzity je jedním ze zakladatelů izraelského jaderného reaktoru v Dimoně. Zařízení v Sýrii bylo podle něj závodem na zpracování plutonia, zejména na sestavování jaderných hlavic.
Zatímco komentátoři na Západě došli k závěru, že místo bylo jaderným reaktorem, profesor Even usuzuje jinak – snímky místa před izraelským útokem postrádají známky chladících věží a komínů charakteristických pro jaderný reaktor. Podle Evena šlo o továrnu na jaderné bomby, která pro Izrael představuje ještě větší nebezpečí a kvůli které stálo za to riskovat válku.
Snaha Sýrie zakrýt všechny stopy na místě po útoku tunami země jej vede k úvaze, že místo bylo kontaminováno. Pro Sýrii byl nicméně stejně nebezpečný i informační potenciál bombardované lokality, proto učinila maximum pro zahlazení stop.
Evenovy úvahy odpovídají také technickým poznatkům o severokorejském zbrojním jaderném programu, který produkuje kvalitní plutonium pro jaderné bomby a to v dostatečném množství na to, aby si jej mohla Severní Korea dovolit prodávat na Blízký východ.

04.12.2007 00:00 24Zdroj: Redakce Israel.cz