Praha Jeruzalém

[IMG R 10270] Justus Weiner, izraelský právní zabývající se lidskými právy, obvinil západní vlády a média z ignorace systematického pronásledování palestinských arabských křesťanů jejich muslimskými sousedy a vládci. Weiner předložil na prezentaci v Jeruzalémském centru pro veřejné záležitosti (JCPA) důkazy zneužívání, zastrašování, náboženské netolerance a fyzického násilí, jimž jsou pravidelně vystavování palestinští křesťané v Judsku a Samaří (Západní břeh).
Podle Weinera však jsou prezentované příklady pronásledování a vraždění palestinských křesťanů pouze špičkou ledovce, protože většina Palestinců si netroufá o své situaci hovořit. Podle Weinera zbyde v příštím desetiletí ve Svaté zemi pouze hrstka křesťanů. Příkladem mizení křesťanské populace je město Betlém, kterému dříve křesťané dominovali, ale nyní jich je méně než 20 procent.
Weiner požaduje, aby západní vlády, hlavní mezinárodní média a organizace zabývající se lidskými právy intervenovaly a požadovaly na Palestinské samosprávě ochranu práv křesťanů žijících na území pod její kontrolou. Starost mezinárodní veřejnosti o arabské křesťany ustala po vytvoření Palestinské samosprávy v roce 1995 kvůli snaze nemalovat režim v černých barvách…

05.12.2007 00:00 1

Klíčová slova