Praha Jeruzalém

[IMG R 10142]Šéf zahraniční politiky EU, Javier Solana, se v pátek sešel s íránským jaderným vyjednavačem, Saídem Džalilim. Jednali spolu o budoucnosti íránského jaderného programu, zejména pak o tom, že Írán stále odmítá zastavit proces obohacování uranu. Zastavení obohacování uranu je totiž zřejmě to jediné, co může USA a jejich spojence přimět k nezavádění dalších sankcí.
Javier Solana sdělil, že od pětihodinového jednání s Íránem očekával více, nicméně se chce ještě do konce roku s íránským vyjednavačem setkat. Džalílí prohlásil, že zastavení programu obohacování uranu je nepřijatelné a že nové sankce Íránu nezabrání usilovat o jaderný program

V sobotu se má konat strategické jednání v Paříži. Sejdou se představitelé zemí Rady bezpečnosti a Německa a vyslechnou si Solanovu zprávu z jednání s Íránci. Předpokládá se, že neúspěšná jednání Íránu a EU povedou k většímu tlaku na přijetí dalších rezolucí proti Íránu.  Světové mocnosti se proto pokusí dohodnout na návrhu sankcí. Pět stálých členů Rady bezpečnosti (USA, Británie, Francie, Rusko, Čína) spolu s Německem navrhne novou rezoluci uvalující na Írán další finanční, obchodní a vízová omezení. Mocnosti však obtížně hledají shodu na míře tvrdosti sankcí. Rusko, Čína a v menší míře Německo mají s Íránem těsné obchodní vazby a chtějí jim sankce přizpůsobit. Spojené státy, Velká Británie a Francie prosazují tvrdší přístup.

Írán v podstatě nikdy nedával naději, že by obohacování uranu zastavil. Z pohledu Íránu to byla otázka, o které nehodlá diskutovat. Trvá ale stále na tom, že jaderný program je určen k mírovým účelům a ne k vývoji jaderných zbraní. Určitou komplikací při jednáních byla také výměna vrchních jaderných vyjednavačů. Zatímco Laridžani, který před měsícem odstoupil, byl relativně umírněným zástupcem. Současný vyjednavač, Džalili, je oddaným stoupencem prezidenta Ahmadinežáda a nepřipouští žádný komrpomis.
USA a jejich spojenci nicméně od jednání mezi EU a Íránem žádný posun nečekaly a tak nejsou neúspěšná jednání žádným překvapením.

01.12.2007 00:00 2Zdroj: Redakce Israel.cz