Praha Jeruzalém

[IMG R 10415]Tzipi Livniová se ve čtvrtek setkala v Tel Avivu s vyslanci Evropské Unie a během schůzky řekla, že současné jednání Sýrie brání Izraeli v tom, aby začal se Sýrií jednat. Role Sýrie je podle Livniové „nekonstruktivní“. Stále pokračuje v podporování Hizballáhu, plete se do libanonské politiky a podporuje teroristické organizace včetně Hamásu. Livniová nicméně trvala na tom, aby vyslanci pomohli odtlačit Sýrii od „osy zla“ a přivést ji blíže k umírněným arabským státům.

Livniová hovořila s vyslanci také o Íránu a vyzvala je, aby ve svých zemích podpořili další sankce proti Islámské republice.

Dalším tématem bylo plánované rozšíření osad, které podle některých porušuje plán Cestovní mapy. Livniová k tomuto tématu řekla, že výstavba na místech jako je východní Jeruzalém souvisí s povoleními vydanými předchozími vládami. Nicméně by prý ale neměly tyto závazky stát v cestě jednání, stejně jako raketové útoky z Gazy.

Ohledně možného opětovného spojení Hamásu a Fatahu Livniová řekla, že i když Izrael uvažuje o palestinském státě na Západním břehu i v Pásmu Gazy, Hamás nemůže být partnerem, když používá teror proti Izraeli.

14.12.2007 00:00 3

Klíčová slova