Praha Jeruzalém

[IMG R 10337]I když to tak nejprve nevypadalo, muslimové z Gazy na pouť do Mekky přeci jen pojedou. Podařilo se vyřešit nejen problémy s financováním, které byly způsobeny spory mezi legitimní vládou Palestinské samosprávy a vládou Hamásu v Pásmu Gazy, ale také s přechodem hranice do Izraele, která je od převratu Hamásu uzavřena.
Poutníci budou moci opustit Gazu přes izraelský přechod Erez 4. a 5. prosince. Odtud pojedou do Jordánska a následně do Mekky v Saudské Arábii.
Stejně tak budou moci odjet Palestinci z Gazy, kteří jsou na předem schváleném seznamu a chtějí odcestovat do Egypta kvůli práci, studiu nebo zdravotní péči.
Jediná cesta pro opuštění Pásma Gazy je přes izraelský nebo egyptský hraniční přechod. Od červnového převratu Hamásu v Gaze jsou ale všechny přechody uzavřené (do Izraele i do Egypta) a překročit hranici je tak možné pouze na základě speciálního povolení, které se nezískává snadno. Hlavními důvody je shoda Palestinské samosprávy, Izraele a Egypta na izolaci Hamásu v Gaze a z izraelské strany pak zejména bezpečnostní důvody. Od stažení Izraele z Gazy v roce 2005 totiž teroristické organizace v Gaze zvýšily svou produktivitu při pašování zbraní a výbušnin do Gazy. Izraelské jednotky totiž nemají možnost střežit hranici mezi Gazou a Egyptem.
Denně navíc z Gazy dochází k několika útokům raketami Kassám nebo minometnými granáty na izraelská města poblíž pásma Gazy. Izrael se obává, že by otevření hranice pouze pomohlo nyní již lépe vyzbrojeným teroristům v přístupu do Izraele a páchání teroristických útoků.

Již zveřejněný článek o problémech palestinských poutníků: Poutníci z Gazy do Mekky nepojedou

01.12.2007 00:00 3Zdroj: Redakce Israel.cz