Praha Jeruzalém

[IMG R 10396]Některé izraelské zpravodajské zdroje tvrdí, že nové kulturní středisko, které otevřela ruská ambasáda v Tel Avivu pro Izraelce ruského původu, ve skutečnosti slouží ruské tajné službě, KGB. Má prý přemlouvat Izraelce, kteří přišli do Izraele z Ruska, aby se vrátili zpět.
Ve zprávě listu Haaretz stojí, že centrum je ve skutečnosti pobočkou hnutí Synové domoviny, které vytvořil ruský prezident, Vladimir Putin, aby povzbutil ruské Izraelce k návratu domů. Jsou za tím důvody ekonomické i nacionální, kdy chce Putin pozvednout národní hrdost pošramocenou odchodem milionů lidí po pádu komunismu.

Ve světě žijí asi 3 miliony rusky mluvících Židů, třetina z nich v Izraeli.
Nové kulturní centrum vede Dr. Alexander Kryukov, který je expertem na izraelskou kulturu. Izraelská Šin Bet se prý dokonce neúspěšně snažila o to, aby nebylo tomuto muži uděleno vízum do Izraele, poté co byl jmenovám právě ředitelem zmíněného centra.
Z Izraele se do Ruska a na Ukrajinu již vrátilo asi 100 000 Židů, jen v Moskvě žije asi 70 000 Izraelců.Poznámka: Tajná služba Ruska se pochopitelně oficiálně jmenuje FSB, nicméně se i nadále, ze zcela jasných důvodů, v některých případech uvádí původní označení KGB. Rozhodli jsme se zachovat původní záměr autora zprávy, proto je uvedeno označení KGB.

10.12.2007 00:00 13

Klíčová slova