Praha Jeruzalém

[IMG R 10334]Mahmúd Abbás požádá tento měsíc v Paříži dárce o poskytnutí pomoci ve výši 5,5 miliard dolarů. Potvrdili to v neděli palestinští představitelé. Pomoc má být použita jako podpora pro rozpočet a rozvoj a má posílit Abbáse vůči Hamásu a oživit palestinskou ekonomiku.
Premiér Salam Fajád  dárce požádá na plánované konferenci v Paříži, která se má konat 17. prosince. Částka 5,5 miliardy dolarů má být určena na období tří let. Žádost je založena na ekonomickém plánu pro roky 2007 až 2010.
Konference je prvním fórem pro mezinárodní dárcovské státy od roku 1996.
„Vláda zoufale potřebuje podporu, protože ke konci roku už nebude mít zdroje ze kterých platit ohromné dluhy soukromému sektoru a platy vládním zaměstnancům, které dosahují více než 500 milionů dolarů, a  další výdaje,“ říkají představitelé.
Očekává se, že Fajádova vláda v pondělí schválí konečný návrh dokumentu, který bude v Paříži mezinárodním dárcům prezentován. Podle palestinských představitelů, některé západní a arabské státy pomoc Fajádově vládě již poslaly.

Podle návrhu má být 71% pomoci použito pro rozpočet a 29% na rozvoj. „26% rozpočtu půjde na reformy, například reformu bezpečnostních služeb, soudního systému a dalších vládních sektorů. 21% je určeno pro ekonomický sektor a 23% na infrastrukturu.“
Podle analytiků bude Abbásova důvěryhodnost podkopána, pokud se mu nepodaří oživit ekonomiku zle poškozenou násilnostmi a sankcemi.
„Pokud Palestinci na Západním břehu a v Gaze neucítí zlepšení ve svých každodenních životech, Abbásova mírová politika bude oslabena,“ řekl palestinský analytik Abdel-Madžid Sweilem.

03.12.2007 00:00 1

Klíčová slova