Praha Jeruzalém

[IMG R 10122]Palestinské jednotky loajální Mahmúdu Abbasovi, byly poslány na utajený výcvik na tajnou základnu v Rusku, kde se připrvují na možný pokus Hamásu o ovládnutí Západního břehu. Palestinští vojáci se přidali k ruskému speciálnímu protiteroristickému komandu, které má zkušenosti s bojem proti muslimským rebelům v Čečensku.

Palestinská samospráva prý vytvořila elitní jednotku nazvanou „al-Himaja Wal-Isnad“ (obrana a posila), která má bojovat s teroristickými organizacemi. Skupina 25 zpravodajských agentů byla poslána do Moskvy na 30denní kurz, během kterého se budou učit celou škálu bojových dovedností, od výcviku se zbraní po zachraňování rukojmích a zatýkání ozbrojených podezřelých. Podle jednoho z účastníků se jednalo o výcvik přímo proti Hamásu.

Palestinská samospráva má i další podobné jednotky, které se cvičí ve Francii, Německu a Alřírsku. Navíc mají v plánu každý měsíc poslat delegaci desítek členů bezpečnostních jednotek na výcvik do zahraničí.
Palestinské jednotky již roky, ještě před převratem Hamásu, cvičí také v USA. Generál Keith Dayton v týdnech před převratem Hamásu tvrdil, jaké pokroky palestinské jednotky ve výcviku dělají. Přesto byly v červnu 2007 Hamásem poraženy a vyhnány.

13.12.2007 00:00 10