Praha Jeruzalém

[IMG R 10060]27. listopadu odvysílalo palestinské rádio, Hlas Palestiny, které spadá pod vládu Palestinské samosprávy, rozhlasovou soutěž, ve které měli posluchači hádat popisovanou historickou osobnost. Onou osobností byl Adolf Hitler, který byl vylíčen jako hrdina a jehož zlatým rokem byl prý rok 1940. Tvůrci soutěže popisují Hitlerovu vojenskou i politickou kariéru a nešetří superlativy. Opomenou se však zmínit o holokaustu a o úmyslném vyvražďování Židů i ostatních skupin obyvatel tak v pořadu nepadne ani slovo.

Tento přístup k historii druhé světové války není v případě Palestinské samosprávy nikterak překvapující ani ojedinělý. Adolf Hitler, zejména jeho kniha Mein Kampf, je zde velice populární a stinná stránka jeho působení v Německu se v Palestinské samosprávě nezdůrazňuje. Není to ani součástí školních osnov.
Jméno Hitler nemá v Palestinské samosprávě, ani v některých dalších zemích Blízkého východu, stejný zvuk jako pro většinu lidí na Západě. Někteří dokonce stále nesou Hitlerovo jméno, protože jejich otcové byli německým vůdcem nadšeni a pojmenovali podle něj své děti.
Přehlédnout se pochopitelně nedá ani někdejší spojenectví jeruzalémského muftího, Hadž Amin al-Husejního  s Hitlerem, které je dodnes v Palestinské samosprávě připomínáno.

Přepis zmíněného palestinského pořadu:

– Drazí posluchači, vítejte u 20. pokračování  Vzdělávacího ramadánového kvízu. (posluchači mají podle popisu uhodnout historickou osobnost, správnou odpovědí je Adolf Hitler)
– Byl vůdcem a politikem, narodil se v roce 1889 v Braunau v Rakousku. Během první světové války sloužil v německé armádě, ve službě byl zraněn a vyznamenán dvěma Medailemi cti.
Vstoupil do malé pravicové strany v Mnichově a během dvou let se stal bez většího úsilí šéfem strany.
V roce 1923 se neúspěšně pokusil o převrat. Byl zatčen, uvězněn a po roce ve vězení propuštěn.
V roce 1933 se stal kancléřem své země a použil státních mechanismů k poražení svých politických oponentů.
Svou popularitu si získal úspěšným snížením nezaměstnanosti a ekonomickou obnovou země. Později svou zemi připravil na druhou světovou válku.
Jeho zlatým rokem byl rok 1940, kdy jeho armády provedly invazi do Dánska, Norska, Lucemburska, Nizozemska a Belgie a v červnu 1940 porazily Francii.
Ve stejný rok se Británii povedlo přestát útoky jeho letectva a jemu se tak nepovedlo zvítězit nad Británií.
V roce 1941 pokořily jeho armády Řecko a Jugoslávii.
Ve stejný rok porušil dohodu o neútočení s Ruskem a napadl ho. Jeho vojska převzala kontrolu nad rozlehlými sovětskými oblastmi. Jeho vojska byla poražena u Stalingradu.
V roce 1941 vyhlásil válku Spojeným státům. V polovině roku 1942 jeho země kontrolovala nejrozsáhlejší území v Evropě a rozsáhlá území severní Afriky.
K obratu během války došlo na konci roku 1942, kdy byla jeho vojska poražena u Al-Alamein.
Odmítl se vzdát a pokračoval v boji další dva roky, ale na jaře 1945 přišel jeho hořký konec, kdy si vzal vlastní život a jeho země se o týden později vzdala.
Kdo je to?
– Odpovědi by měly být poslány na adresu: Ramalláh… Hlas Palestiny, Programové oddělení, Ramadánový Kvíz… první cena je 600 šekelů (asi 2 700 Kč).“

07.12.2007 00:00 1Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova