Praha Jeruzalém

[IMG R 10370]Poslední židovská rodina, která ještě zůstávala v drúzské vesnici Peki ‚ in i po nepokojích, které vesnicí otřásly minulý měsíc, se rozhodla vesnici opustit. Rozhodli se tak poté, co bylo minulý víkend jejich auto podpáleno.
Ruth a Abel De Jungovi jsou devátou rodinou, která kvůli obtěžování ze strany místních obyvatel vesnici opouští. Jediným Židem, který ve vesnici ještě zůstává, je Margalit Zinatiová, jejíž rodina žije v Pek′inu již po staletí.
De Jungovi přežili holokaust a do Izraele imigrovali z Holandska před čtyřmi měsíci a nyní opět zvažují návrat do Holandska. Mezitím zůstávají u přátel, protože nemají kam jít. Jejich syn, Gabriel, i s manželkou a dvěma syny, již vesnici před třemi měsíci opustili a žijí nyní v Katzir.
„Rozhodli jsme se přijít do Peki′inu z Holandska. Chtěli jsme žít na místě, kde lidé všech náboženství žijí bok po boku. Nejprve jsme byli velmi respektováni a stejně tak jsme opláceli našim sousedům. Až jednoho dne přišel můj syn domů s pláčem a řekl, že už mu děti ve školce neříkají jménem, ale al-Jahúd (arabsky – Žid),“ vzpomíná Gabriel.
Gabriel se s manželkou Elizabeth do domu v Peki′inu, který koupili od křesťanské rodiny, nehodlají vrátit, aspoň ne v blízké budoucnosti. „Máme v srdcích mnoho zloby. V den nepokojů jsem přijel do vesnice a nemohl jsem svým přátelům říct ahoj,“ říká Gabriel.
Aviv Zegelman s maželkou Orit a šesti dětmi opustili vesnici poté, co byl jejich dům při nepokojích minulý měsíc do základů vypálen. Do Peki′′inu by se prý vrátili až opadne napětí a policie potvrdí, že je místo opět bezpečné.

Příbuzný článek:
Desítky lidí zraněny při nepokojích v Galileji

03.12.2007 00:00 4

Klíčová slova