Praha Jeruzalém

Izraelská armáda zabila ve čtvrtek v přestřelce šest palestinských ozbrojenců. Čtyři vojáci byli zraněni (z nich jeden vážně), když jejich kryt zasáhla RPG střela. Izraelská pěchota a obrněné jednotky operovaly v oblasti na východ od utečeneckého tábora Maghazi. Cílem akce bylo narušit teroristickou infrastrukturu. Při bojích byl postřelen do nohy zaměstnanec agentury Reuters, který průběh bojů zaznamenával. Zatím není známo, která z bojujících stran jej zasáhla.
Palestinské teroristické buňky dokázaly odpalovat rakety Kassám na Izrael i navzdory intenzivním operacím. Jedna raketa dopadla poblíž školy ve městě Sderot, způsobila materiální škody, ale nikoli zranění, nicméně 18 školáků muselo být ošetřeno kvůli šoku.
Čtvrteční vlna bojů a útoků přišla den poté, co Izrael odmítl nabídku Hamásu na příměří, kterou vyslovil premiér vlády Hamásu, Ismaíl Haníja. Hamás byl k tomuto kroku motivován zabitím 12 palestinských ozbrojenců (10 členů Islámského džihádu a 2 Hamásu) v řadě izraelských leteckých útoků.
Izraelský premiér Ehud Olmert vzkázal, že Izrael nebude s Hamásem jednat, dokud nesplní tři podmínky požadované mezinárodní veřejností: uznání Izraele, ukončení násilí a přijetí mírových dohod.
Podle vicepremiéra Chaima Ramona je Haníjova žádost důkazem, že izraelská strategie blokády Gazy a boje proti ozbrojencům je účinná. Řekl přitom, že kdyby Palestinci přestali se raketovým ostřelováním, Izrael by neměl důvod útočit.

20.12.2007 00:00 4

Klíčová slova