Praha Jeruzalém

[IMG R 10394]Stovky íránských studentů v neděli protestovaly kvůli zátahu proti aktivistům na univerzitě v Teheránu. Podle svědků a státního rozhlasu se jedná již o druhou takovou demonstraci během jednoho týdne. Protesty podle jednoho ze svědků trvaly až dvě hodiny a několik studentů vykřikovalo hesla proti vládě íránského prezidenta Mahmúda Ahmadinežáda. Jeho vláda totiž vyvíji tlak na univerzitách a nechává zadržet aktivisty.

Jiný svědek událostí tvrdí, že protestující vykřikovali protiválečná hesla zaměřená na USA a Izrael. Přidali se prý také studenti z jiných škol, kteří prolomili bránu univerzity v Teheránu. Nedošlo podle něj ale k žádným střetům s policií ani k zadržení aktivistů.

Státní rozhlas v Teheránu informoval, že na univerzitě došlo k protestům, při kterých studenti vykřikovali hesla proti představitelům státu. Pole rozhlasu se k protestům přidala i skupina nestudentů poté, co se jim podařilo prolomit bránu iniverzity. Detaily však nebyly poskytnuty. Média na půdu univerzity nesměla.

K protestům došlo během Národního dne studentů, který je oslavován od roku 1953, kdy byli tři íránští studenti  zastřeleni policií během protestů proti návštěvě amerického viceprezidenta, Richarda Nixona, v Teheránu.
Protestům předcházelo také nedělní oznámení, že Ministesrtvo pro zpravodajské služby zadrželo skupinu aktivistů, kteří byli státní televizí popsáni jako výtžníci, kteří plánovali konání nelegálního shromáždění na univerzitě v Teheránu. Přesný počet zadržených ale nebyl zveřejněn.
Minulý týden bylo ale podle skupiny levicových studentů zadrženo 33 studentů a aktivistů včetně žen, kteří protestovali na kampusu teheránské univerzity.

Studenti v posledních letech trpí velkým tlakem ze strany vlády Mahmúda Ahmadinežáda, protesty proti vládě nejsou povolovány a jsou proto vzácné. Mladým Íráncům se mnohdy nelíbí jednak špatná ekonomická situace v zemi a také nedostatek svobody, který se projevuje striktním přístupem k morálce a snaze odříznout Írán od západních vlivů. 

PŘÍBUZNÉ ČLÁNKY:

Írán pokračuje v boji proti nemravnosti
Univerzitní studenti v Íránu protestovali proti Ahmadinežádovi
Írán opět bojuje proti nemravnosti, tentokrát proti hip hopu

10.12.2007 00:00 4