Praha Jeruzalém

[IMG R 10114]Podle zprávy předložené americkému Kongersu, dodávala Severní Korea zbraně libanonskému Hizballáhu i Tamilským tygrům na Srí Lance. Zpráva, kterou ve středu obdržela agentura Reuters, byla napsána CRS (Výzkumná služba Kongresu), která Kongresu dodává nezávislé analýzy. Zpráva se opírá o „uznávané zdroje“ a tvrdí, že Korea dodávala zbraně a poskytovala možná i výcvik skupinám, které Washington považuje za teroristické organizace.

Součástí dohody o tom, že se Severní Korea vzdá svého jaderného programu, byla také možnost, že Washington vymaže Severní Koreu ze svého seznamu států sponzorujících terorismus, což může tato zpráva zkomplikovat. Severní Korea, která v roce 2006 provedla jaderný test, slíbila, že do konce roku poskytne úplnou a pravdivou deklaraci o těchto programech. Analytici ale říkají, že není jasné, zda Korea termín stihne. Pokud Korea dodá úplnou zprávu, očekává se, že Bushova administrativa odstraní Koreu ze seznamu, který je také spojen s ekonomickými a dalšími sankcemi.

Zpráva CRS hovoří o dlouhodobém americkém názoru, že není známo, že by Severní Korea od roku 1987 sponzorovala nějaký teroristický útok. Posledním známým byl bombový útok na jihokorejské letadlo v roce 1987. Pochybnosti o kredibilitě těchto informací jsou ale vzhledem k novým zjištěním na místě.

[IMG L 10412]Podle francouzské publikace začla spolupráce Severní Koreje a Hizballáhu v 80. letech, kdy představitelé Hizballáhu navštívili Severní Koreu kvůli výcviku. Rozšířila se pak po roce 2000, kdy do Libanonu přijeli korejští zástupci, aby cvičili členy Hizballáhu jak vybudovat podzemní bunkry pro sklady zbraní, jídlo a zdravotnické zařízení. Tento trénink měl prý Hizballáhu významně pomoci při bojích proti Izraelcům v roce 2006.
Dokument cituje také zprávu prominentního jihokorejského vědce, Moon Chung-ina, že se Mossad domnívá, že důležité části raket Hizballáhu, které byly proti Izraeli použity, pocházejí ze Severní Koreje.

Zpráva obsahje také zmínku o článku japonských novin, podle kterého Severní Korea dodala zbraně Tamilským tygrům.

Americké ministerstvo zahraničí odmítlo oficálně zprávu komentovat a komentovat nechce ani případné následky zrávy na odstranění Severní Koreje ze seznamu stáů podporujících terorismus.

13.12.2007 00:00 4