Praha Jeruzalém

[IMG R 10405]Izraelská armáda (IDF) předložila vládnímu Bezpečnostnímu kabinetu data ukazující, že rozsáhlá vojenská operace v Pásmu Gazy může vést k velkým ztrátám na straně IDF. Taková operace by podle IDF trvala měsíce a mohla by přispět k zintenzivnění ostřelování Izraele raketami Kassám.
Aby IDF získala kontrolu nad Filadelfským koridorem, což je nutné pro zamezení importu zbraní z Egypta, musela by dostat pod izraelskou vládu asi 100.000 Palestinců. IDF se na odpovídající tažení připravuje, ale nyní na ně není vhodná doba.
IDF považuje cílené operace zaměřující se na skupiny teroristů odpalující rakety Kassám za velmi úspěšné, jelikož způsobují Hamásu významné ztráty a snižují počty raket odpalovaných na Izrael.
Kabinet byl také informován o dopadech ekonomických sankcí uvalených na Pásmo Gazy. Hamás v jejich důsledku ztrácí podporu a ozývají se proti němu kritické hlasy. Zároveň však IDF varovalo, že Hamás získává vojensky na síle a navyšuje své zásoby sofistikovaných zbraní.
Vicepremiér Chaim Ramon pro deník Jediot Ahronot sdělil, že strategickým cílem Izraele musí být svržení Hamásu a že před rozsáhlejšími opatřeními musí uvalit na Gazu přísnější sankce a pokračovat v cílených opatřeních.

14.12.2007 00:00 14