Praha Jeruzalém

[IMG R 10362]Izrael zpřísnil bezpečnostní opatření na letištích, v přístavech a na hraničních přechodech. Zvýšil technologický dohled i snahy na soustředení informací, aby zabránil případným pokusům o propašování radioaktivního materiálu do země. Tento materiál by mohl být použit k výrobě tzv. špinavé bomby, která by mohla vybuchnout v Izraeli.
Špinavá bomba, která je v podstatě podřadnou jadernou zbraní, je mnohem méně smrtící než atomová bomba, ale i tak může vést k velkým ztrátám na životech a zraněním. Obsahuje běžnou výbušninu propojenou s radioaktivním materiálem. Když dojde k jejímu výbuchu, jaderný materiál rozptýlí nebezpečně velké množství radiace, která se může rychle šířit do poměrně velké oblasti.

Jak již bylo zmíněno, Izrael zvýšil svou ostražitost ohledně možného útoku špinavou bombou. Do přístavů byly přidány k již tak vysoké ostraze ještě nové detektory pro identifikaci jaderných materiálů skrytých v kontejnerech a dopravovaném nákladu.
Zvýšená opatření platí i na dalších citlivých místech, jakým je například místo pro uložiště jaderného odpadu na jihu Izraele, aby se zabránilo krádežím a pašování radiokativního materiálu
Spojené státy podobně zvýšily bezpečnostní opatření na hranicích a v přístavech již před několika měsíci. Vysoký izraelský bezpečnostní představitel tvrdí, že mezi izraelskými protiteroristickými jednotkami rostou obavy z možného útoku špinavou bombou. Na překažení takových útoký prý pracují denně.

Podle expertů je k vytvoření špinavé bomby potřeba jen základní znalost výbušnin. Získání jaderného materiálu je až děsivě snadné. Nemocnice a lékařská vědecká zařízení, různé průmyslové továrny, a samozřejmě jaderné elektrárny, všechna tato zařízení disponují radioaktivním materiálem, který může být k výrobě špinavé bomby použit. Zejména země bývalého Sovětského svazu jsou rájem pro ty, kdo shánění součásti k vyrobení špinavé bomby. Nedostatečná regulace jaderných zařízení po pádu sovětského bloku umožnila dealerům a zločinecký organizacím, se poměrně jednoduše vyzbrojit. Mohou obchodovat s jaderným  materiálem, který z těchto nezabezpečených míst pochází.

Jen minulou středu byli na slovensko-maďarské hranici zadrženi tři podezřelí, kteří se snažili prodat obohacený uran, který se většinou používá jako palivo v jaderných elektrárnách. Obohacený uran je hlavní ingrediencí pro špinavé bomby a další jaderné zbraně.

03.12.2007 00:00 4

Klíčová slova