Praha Jeruzalém

[IMG R 10324]Alberto Nisman, který sloužil jako vyšetřující žalobce v případech teroristických bombových útoků na izraelskou ambasádu a židovské komunitní centrum v Argentině, v úterý v Mezinárodním institutu pro boj s terorismem  řekl, že za zmíněné útoky je odpovědný Írán.
Během vyšetřování prý byly objeveny důkazy, které s případem přímo spojovaly bývalého íránského prezidenta, Hašemiho Rafsandžáního, a šéfa íránské zpravodajské služby, Aliho Falahiana. Po útocích Argentina vydala na oba mezinárodní zatykač a Írán se pokusil podplatit mnohé země, aby hlasovaly proti rozhodnutí Interpolu.

Nisim také řekl, že argentinská zpravodajská služba tehdy obdržela informace od americké i izraelské tajné služby.
Jeden ze soudců, kteří se případem zabývali, Jose Galino, byl podezřelý z přijetí úplatku od Íránců.

K průlomu došlo v okamžiku, kdy Nisman se svým týmem identifikovali teroristu, který provedl útok s autem naloženým výbušninami u židovského komunitního centra v červenci 1994. Muž byl identifikován jako Ibrahim Husssein Berro, s kořeny v Libanonu. Podezřelým byl také Muhsin Rabani, šíitský duchovní s íránskými předky, který žil tehdy v Argentině a měl údajně dostat zaplaceno za nákup vozidla, které bylo použito sebevražedným útočníkem při útoku na izraelskou ambasádu v roce 1992, při kterém bylo zabito 29 lidí, včetně sedmi Izraelců.Náměstí před izraelskou ambasádou v Buenos Aires vyhlášeno historickou pamětihodností

20.12.2007 00:00 2