Praha Jeruzalém

[IMG R 10095]Dva muži, kteří mohli být použiti při dohodě o propuštění výměnou za informace o pohřešovaném izraelském navigátorovi Ronu Aradovi, byli v pondělí propuštěni z vězení v Německu. Muži si zde odpykývali trest za vraždu.

Oba muži, Íránec Kazem Darabi a Libanonec Abbas Rhayel, byli propuštěni předčasně a to i přes odpor uvnitř Německa  i v zahraničí. Propuštěni byli na základě zákona, který umožňuje předčasné propouštění cizinců, kteří si odpykali minimálně 15 let svého trestu (započítává se i vazba)
Darabi a Rhayel byli usvědčeni z vraždy íránských opozičních představitelů, která byla spáchána v roce 1992 v berlínské restauraci. Proces nazvaný podle restaurace, Mykonos, vedl ke stažení velvyslanců obou zemí z Německa poté, co německý soud rozhodl, že si Ajatoláh Ali Chomejní a tehdejší prezident, Hašemi Rasfandžání, vraždy objednali.

Aradova rodina se pokusila přesvědčit německou prokourátorku, aby podmínila propuštění obou mužů vydáním informací o Ronu Aradovi. Tohoto cíle se jim dosáhnout nepodařilo, podle vlastních slov ale rozhodnutí, které je zcela v souladu s německým právem, respektují.

Více informací o Ronu Aradovi: 
Ron Arad, pohřešovaný izraelský letecký navigátor

11.12.2007 00:00 11