Praha Jeruzalém

[IMG R 10480]Mahmúd Abbas zaslal telegram generálnímu tajemníkovi ONS, Ban Ki-moonovi, Čtyřce a Lize arabských států, ve které vyzývá Izrael, aby zrušil uzávěru Pásma Gazy a obnovil dodávky paliva do Hamásem ovládaného pobřežního regionu, aby umožnil „fungovat nemocnicím a zabránil humanitární katastrofě.“

Velké části Gazy se ponořily do tmy poté, co jediná elektrárna v Gaze přestala vyrábět elektřinu. Je třeba ale podotknout, že se do Gazy dostává více než 70% elektrické energie z Izraele a tato dodávka zastavena nebyla.

Abbas vyzval Palestince, aby zůstali trpěliví, tolerantní a drželi pohromadě. „Budeme pracovat na vyřešení krize a na ukončení okupace a vytvoření palestinského státu.“

Jen několik minut poté, co palestinská elektrárna přestala dodávat elektřinu, vydali se do ulic se svíčkami protestovat obyvatelé Gazy. Palestinské děti držely slogany v arabštině i angličtině. Solidární demonstrace se konala i v Ramalláhu na Západním břehu.

Ministr zdravotnictví varoval, že odříznutí elektřiny způsobí humanitární katastrofu. Šéf Hamásu v exilu zase vyzývá Mahmúda Abbáse k zapomenutí na rozdílnosti a ke spojenectví.

Podle Izraele se ale žádná humanitární krize v Gaze nekoná, pouze Hamás se snaží přesvědčit svět o opaku, aby získal mezinárodní sympatie. Dodávky elektřiny do Gazy totiž pokračují jako obvykle a žádná energetická krize v Gaze není. Podle izraelských zdrojů musí být stále dostatek paliva i v elektrárně v Gaze a dokonce i dostatek paliva pro auta v Gaze. Příkaz totiž vstoupil v platnost teprve v neděli a proto by mělo být v Gaze dostatek paliva z předchozích dodávek.

21.01.2008 00:00 5