Praha Jeruzalém

[IMG R 10492]Asi před dvěma měsíci zatkly egyptské úřady 14 členů teroristické buňky složené z inženýrů a vojenských důstojníků, kteří plánovali provedení série teroristických útoků proti Izraeli. V neděli o tom informovala arabská satelitní televize, Al Jazeera.

Podle egyptských zdrojů se buňka skládala z 12 inženýrů a dvou důstojníků egyptské armády. Ti plánovali záskat bezpilotní letoun, který měl být použit k útokům na cíle uvnitř Izraele. Podle zprávy buňka také vyrobila rakety, které byly podobné těm, které vyrábějí palestinské teroristické organizace a které byly určené k útoku na Izrael z egyptského území.

Velitel buňky, inženýr z Alexandrijské univerzity, navštívil Saudskou Arábii a Spojené arabské emiráty, kde se setkal s Afghánci s napojením na al-Kajdu. Bezpečnostní zdroje prý pro Al Jazeeru řekly, že členové buňky plánovali svrhnout režim egyptského prezidenta Mubaraka.

Podle obhájce zadržených byli členové buňky zadrženi během listopadu v Alexandrii a Káhiře. Podle zdrojů blízkých vyšetřování byli v domech podezřelých nalezeny inkriminující dokumenty. Podle obhájce zadržených jsou ale důkazy nevýznamné.

Egypt uvolnil informace o zadržení členů buňky tři dny před plánovanou návštěvou prezidenta Bushe v Káhiře, očividně v snaze ukázat Spojeným státům, že Egypt bojuje proti terorismu.

13.01.2008 00:00 9