Praha Jeruzalém

Americké námitky zabránily dosažení shody v Bezpečnostním výboru OSN na kompromisním prohlášení, jímž by mohlo OSN vyvinout na Izrael nátlak a přinutilo jej tak ukončit omezenou blokádu Pásma Gazy. Bezpečnostní výbor OSN ve věci palestinského raketového ostřelování a izraelské obrany vůči němu nedosáhl pokroku ani po třech dnech jednání.
Z 15-členného orgánu se proti arabskému požadavku na ukončení blokády a umožnění neomezeného přístupu pro humanitární pomoc postavily pouze Spojené státy. Požadavek Arabské ligy se jako obvykle nezmínil o raketových útocích. Tento fakt je právě důvodem nesouhlasného postoje Američanů.

Dan Gillerman, izraelský velvyslanec při OSN, kritizoval za přehlížení druhé strany problému humanitární organizace a především osobně Johna Holmese, generálního podtajemníka OSN pro humanitární záležitosti, který uzavírku hranic Pásma Gazy s Izraelem označil za „kolektivní trest“ pro 1,5 milionu obyvatel Gazy.
„Neslyšel jsem, že by pan Holmes označil 4100 raket odpálených na izraelská města s cílem zabíjet izraelská miminka a děti, nevinné, za humanitární krizi,“ řekl Gillerman reportérům. „Chtěl bych připomenout panu Holmesovi a každém udalšímu, kdo si dělá starosti kvůli situaci v Gaze, že Izrael Gazu zcela opustil před dvěma lety.“

Americké ministryně zahraničí, Condoleezza Riceová, mezitím prohlásila, že Egypt musí zajistit bezpečnost svých hranic s Pásmem Gazy, byť to pro něj může být obtížné.

25.01.2008 00:00 6