Praha Jeruzalém

Organizace Amnesty International označila ve středu publikovanou zprávu Winogradovy komise ohledně izraelsko-libanonské války v roce 2006 za „hluboce chybovou.“ Zpráva podle Amnesty International (AI) nezkoumá „klíčový aspekt války,“ jímž mělo být nerozlišování mezi libanonskými civilisty a bojovníky Hizballáhu a mezi civilní infrastrukturou a vojenskými cíli.
Podle AI měla Winogradova komise oprávnění předvolat svědky a doporučit obžalobu představitelů odpovědných za kriminální jednání. Na místo toho si však zvolila omezené záměření pouze na zkoumání vojenské strategie a politických rozhodnutí, nikoli zkoumání narušení mezinárodního humanitárního práva včetně válečných zločinů spáchaných podle AI izraelskou armádou.
AI se nelíbí, že komise doporučila armádě přezkoumat politiku používání kazetových bomb tak, aby nenarušovala mezinárodní humanitární právo, ale nenavrhla žádná konkrétní opatření.
AI vyzvala izraelskou vládu k sestavení nezávislé komise, která by kritizovanou problematiku vyšetřila a odpovědné osoby předala soudu.

AI také vyzvala Hizballáh, „jehož jednotky během konfliktu [v roce] 2006 také spáchaly válečné zločiny,“ aby „se zřekla nezákonné politiky odvetných raketových útoků proti civilní populaci Izraele.“ Tato organizace zabávající se dodržováním lidských práv dále vyzvala teroristickou organizaci, aby zajistila „humánní zacházení“ s unesenými izraelskými vojáky Ehudem Goldwasserem a Eldadem Regevem a umožnila okamžitě Červenému kříži přístup k vojákům.

31.01.2008 00:00 5