Praha Jeruzalém

V úterý se má sejít Bezpečnostní výbor OSN, aby jednal o údajné humanitární krizi v Pásmu Gazy vyvolané izraelskou blokádou tohoto palestinského teritoria. Podnět ke konání naléhavého zasedání tohoto 15-členného orgánu dali arabští velvyslanci při OSN spolu s 57-člennou Organizací islámské konference.
Rozhodnutí o schůzi padlo v pondělí při jednání za zavřenými dveřmi, které reagovalo na mezinárodní pozdvižení kvůli tomu, co Evropská unie označuje za „kolektivní trest“ 1,5 milionu obyvatel Pásma Gazy.
Tato silná mezinárodní reakce přiměla v pondělí Izrael k zeslabení blokády. Ministr obrany, Ehud Barak, schválil obnovu dodávek paliva pro jedinou palestinskou elektrárnu a také import léků.

Nejmenovaný představitel izraelské obrany sdělil deníku Ynet, že Palestinci pochopili, co Izrael mínil, když Pásmo uzavřel. Izrael údajně nebude dodávat palivo pro automobily a další komodity.
Jednorázové gesto je zaměřeno na pomoc civilní populaci, protože Izrael nechce uškodit nevinným Palestincům. Izraelská podmínka však zůstává – pouze zastavení raketového ostřelování vrátí Gaze normální život.
Mluvčí Hamásu, Tahir al-Nunu, označil toto izraelské gesto za nedostatečné a za výsledek tlaku Palestinců a arabského světa. Al-Nunu vyzval arabský svět, aby na Izrael dále zatlačil a donutil jej otevřít i hranice.

22.01.2008 00:00 5