Praha Jeruzalém

[IMG R 10353]Parlamentní výbor pro práci, sociální věci a zdraví bude diskutovat o instrukcích, které byly dány záchranářům pracujícím u Magen David Adom (Červená Davidova hvězda – záchranná služba). Záchranáři podle nich mají ošetřovat palestinské pacienty se zvláštní opatrností, protože by mohli přenášet bakterii odolnou proti antibiotikům. Výbor se bude touto otázkou zabývat z popudu arabského poslance Ahmada Tibiho (Společná arabská kandidátka – Ta’al).

Záchranáři mají podle instrukcí při nakládání s palestinskými pacienty z Pásma Gazy a Západního břehu nosit masky a ochranné obleky a po převozu vydezinfikovat sanitku. Jeden ze záchranářů pro Ynet řekl, že mnoho pracovníků bylo z této instrukce zmateno. „Instrukce označuje všechny palestinské nemocnice jako kontaminované a to se zdá být příliš přitažené za vlasy,“ řekl.

Tibi, sám profesí lékař, tvrdí, že je to sporné a ošklivé rozhodnutí, které nemá lékařský ani vědecký základ a označování všech Palestinců za rizikové je prý spojeno s rasismem. Hodlá v tomto směru intervenovat i u ministra zdravotnictví.

Poslanec Arieh Eldad, který je profesí také lékařem, řekl, že toto varování bylo sice nutné kvůli  vypuknutí epidemie v palestinských nemocnicích, jeho rozsah se ale prý zdá být příliš velký.

10.01.2008 00:00 5