Praha Jeruzalém

[IMG R 10173]Ehud Barak v neděli navrhl vybudování hraničního plotu na izraelsko-egyptské hranici, který by pomohl bojovat proti fenoménu infiltrací v této oblasti. Barak dále hodlá pozměnit zákon zabývající se řešením tisíců lidí, kteří se infiltrovali do Izraele. Očekává se, že toto téma přednese na dnešní odpolední schůzce s Ehudem Olmertem.

Mnozí z těch, kteří nelegálně překročili hranici, jsou Afričané, kteří hledají práci, mnozí další ale představují bezpečnostní riziko.

Kromě Baraka se schůzky s Olmertem zúčastní také vrchní velitel armády, Gabi Aškenazi a představitelé jižního velitelství, Šin Bet a Ministerstva spravedlnosti.

Jako součást snah v boji proti nelegálnímu překračování hranice bude zřejmě sekretariát Knessetu debatovat o dodatku zákona navrženému Barakem a ministrem spravedlnosti Danielem Friedmanem k zákonu z roku 1954, který byl určen k řešení problémů s nelegálním překračováním hranice z Jordánska, který Izrael v minulosti měl.

Současný zákon navrhuje způsoby, jak se vypořádat s těmi, kteří překročí hranici a znamenají bezpečnostní riziko. Nejsou v něm ošetřené humanitární aspekty.
Většina osob, které za poslední roky hranici překročily, jsou podle obou ministrů uprchlíci nebo lidé co hledají práci, ale neznamenají bezpečnostní riziko.

Nový zákon má obsahovat odlišné správní a trestní postupy s tvrdší akcí proti překračovatelům hranice a zahrnuje i země a území, která v zákoně z roku 1954 nejsou. Například Sýrii, Libanon, Irák, Libyi, Írán, Jemen, Súdán, Pákistán, Afghánistán a Pásmo Gazy.Další africký uprchlík zabit při pokusu překročit hranici do Izraele

20.01.2008 00:00 3