Praha Jeruzalém

[IMG R 10270]Palestinští policisté v neděli eskortovali z Betléma izraelského vojáka a jeho náctiletého kamaráda, kteří do města vstoupili proto, aby si tu nechali opravit auto. Izraelci nebyli zraněni, ale armádní představitel nazval jejich čin „hloupým“. Ohrozili prý nejen sebe, ale také celou zemi, protože mohli být uneseni.

Voják z brigády Golani byl v civilním oblečení a měl svou zbraň, společně s ním do Betléma vstoupil také jeho 16letý kamarád. Místní obyvatelé oba identifikovali jako Izraelce a zavolali palestinskou policii. Policisté pak kontaktovali armádu i civilní správu, kam byli oba muži dopraveni.

Voják byl vyslechnut vojenskou policií, náctiletý Izraelec byl zadržen policií, ale později propuštěn. Bude zřejmě obviněn z toho, že vstoupil do zóny A, což je zóna pod úplnou kontrolou Palestinské samosprávy.
Izrael má varování ohledně možných únosů izraelských občanů a Izraelci mají tedy striktně zakázáno do zóny A vstupovat.

V poslední době se na palestinské území z různých důvodů dostává stále více Izraelců. Je tomu tak díky relativnímu klidu, který v oblasti v posledních měsících panuje. Obvykle jsou Izraelci ale velmi brzy zpozorováni a odeslán zpět do Izraele.

Jen před pár dny se na vánoční stromky v Betlémě přišel podívat voják z brigády Nachal, společně se dvěma izraelskými civilisty, mužem a ženou. Voják byl vojenským soudem odsouzen k 28 dnům vězení.

07.01.2008 00:00 1

Klíčová slova