Praha Jeruzalém

Egyptská pohraniční policie zjevně podniká kroky k opětovnému uzavření hranice s Pásmem Gazy. Policisté se štíty vytvořili lidský řetěz, aby zabránili pohybu obyvatelstva z Gazy do Egypta. Návrat zpět z Egypta do Gazy umožňují. Egypt po prolomení hranice provedeném ve středu Hamásem dovolil desítkám tisíc Palestinců vstoupit na své území, ale odmítl převzít za palestinské teritorium odpovědnost. Ve čtvrtek pak začal podnikat kroky k převzetí kontroly nad hranicí a vracel Palestince, kteří chtěli cestovat hlouběji na egyptské území.
Při návratu Palestince na druhé straně hranice kontrolují černě odění policisté Hamásu. Údajně zjišťují, zda lidé nepřinášejí zbraně nebo drogy.

Když Egypťané vytvořili na hranici kordon, rozezlení Palestinci na ně začali házet kamení. Těm, kteří se chtěli do Egypta dostat, se podařilo hranici přejít na jiných místech.
Prolomení hranice zásadním způsobem zvýšilo popularitu hnutí Hamás, jehož vůdci se nyní pyšní tím, že se jim podařilo překonat mezinárodně podporovanou izraelskou blokádu Pásma Gazy. Omezení pohybu osob a zboží přes hranici Egypt-Gaza panuje téměř dva roky od vítězství Hamásu v palestinských parlamentních volbách a dále bylo posíleno po loňském vojenském převratu Hamásu v Pásmu Gazy.

Poté, co někteří izraelští představitelé začali navrhovat úplné odmítnutí odpovědnosti Izraele za Pásmo Gazy, čili zastavení humanitární spolupráce, dodávek energií a přerušení ekonomických vazeb, Egypt rezolutně vystoupil proti změně hraničního režimu a prohlásil, že hranice se vrátí zpět s tím, že současná situace je pouze dočasný výjimečný stav.

25.01.2008 00:00 9