Praha Jeruzalém

[IMG R 10509]Egyptské bezpečnostní jednotky zabránily několika útokům na Izrael, které měly spáchat Palestinci, kteří se z Gazy díky protržené hranici dostali na Sinaj.

Egyptské noviny Al-Ahram ve středu oznámily, že pět Palestinců nesoucích pásy s výbušninou bylo zadrženo právě na Sinaji. Měli být údajně na cestě do Izraele. Mnoho dalších podezřelých bylo Egypťany zadrženo, většina u sebe měla zbraně nebo průzkumné informace o Izraeli.

Izrael byl kvůli blokádě Gazy pod mezinárodní kritikou. Hamás pomocí výbušnin a buldozerů prorazil hraniční zeď ve městě Rafah na jihu Gazy a několik set tisíc Palestinců se tak dostalo do Egypta. Izrael tuto skutečnost spojoval od počátku s obavu, že se na Sinaj kromě řadových palestinských civilistů dostali i palestinští teroristé, kteří se budou pokoušet dostat ze Sinaje do Izraele přes daleko prostupnější izraelsko-egyptskou hranici.

Izraelské bezpečnostní složky proto posílily ostrahu hranice a instruovaly izraelské občany, aby se ze Sinaje vrátili domů. Uzavřeny byly i turistické cesty v oblasti poblíž hranice, uzavřena byla i dálnice č. 10, která vede podél hranice.

31.01.2008 00:00 3