Praha Jeruzalém

[IMG R 10165]Vysoká představitelka Evropské unie, Benita Ferrero-Waldnerová, v pátek tlačila na Izrael, aby uvolnil pohyb Palestinců na Západním břehu s tím, že důvěra v nový mírový proces záleží na takových zlepšeních. Hledala také způsob, jak by Evropská unie mohla monitorovat Izrael i Palestince, jak dodržují bezpečnostní a další závazky během probíhajících jednání.

Sama vyjádřila mírný optimismus, že by jednání mohla vést k úspěchu. Je pro to prý ale potřeba podpora palestinské veřejnosti, která by podle ní přišla, kdyby se zlepšil její každodenní život.

Chápe prý izraelské bezpečnostní potřeby, i tak by měl ale Izrael postupně rušit omezení a předávat bezpečnostní odpovědnost Palestincům společně s mezinárodním dohledem. Izrael zatím odmítá monitoring bezpečnosti a osad na Západním břehu  Evropskou Unií, v minulosti ale souhlasil s monitoringem přechodu Rafah z Gazy do Egypta. Tento projekt ale nedopadl dobře. Zástupci EU byli sice nějaký čas na přechodu přítomni, ale žádné výraznější úspěchy nezaznamenali. Nakonec z obav o vlastní bezpečnost z přechodu odešli.

Evropská unie souhlasila se zahájením nového finančního programu pro Palestince. Nazývá se PEGASE a má sloužit ke zlepšení ekonomického vývoje a k vybudování infrastruktury pro budoucí palestinský stát.

19.01.2008 00:00 9