Praha Jeruzalém

[IMG R 10419]Hnutí Fatah ve čtvrtek obvinilo Hamás z toho, že používá zajaté agenty Fatahu jako lidské štíty při akcích izraelské armády v Gaze.

Stalo se tak poté, co byl agent Fatahu, který byl držen v objektu Hamásu, zabit při izraelské operaci. Agent Fatahu byl Hamásem zatčen ve středu, když se vrátil do Gazy z Egypta přes přechod Rafah.

Zabitým agentem Fatahu byl, Abdullah Kišta, 27letý člen Fatahu, který byl podle Fatahu hledán jak izraelskou armádou, tak  Hamásem. Kišta Gazu opustil po převratu Hamásu v červnu 2007 a pro návrat využil příležitosti, kdy se do Gazy vracely 2 000 palestinských poutníků. Hamás ale Kištu mezi poutníky nalezl a po jeho vstupu do Pásma Gazy ho společně s dalšími asi sedmi agenty Fatahu zatkl. Muži byli umístěni na různé základny Hamásu v Gaze. Kišta byl umístěn do Tel Sultan, kde byl pak během operace izraelské armády zabit.

Fatah viní Hamás z toho, že jejich muže používá jako živé štíty. Prý před útokem izraelské armády utekli a Kištu tam nechali. Podle svědků byl Kišta převezen do nemocnice ještě spoutaný.

04.01.2008 00:00 3