Praha Jeruzalém

[IMG R 10424]Vysoký představitel Hamásu v Pásmu Gazy obvinil konkurenční Fatah z toho, že se pokusil zavraždil vůdce Hamásu v Gaze, Ismaila Haníju, v okamžiku, kdy se modlil. Sebevražedný útočník byl prý zatčen a doznal se.
„Byl tu plán sebevražedného bombového útočníka, který měl pás s výbušninou a chtěl zabít Haníju, když se modlil v mešitě. Byl zatčen a doznal se,“ řekl Said Siam bývalý ministr vnitra Hamásu, který nyní dohlíží na bezpečnostní jednotky vlády Hamásu v Gaze.

Mluvčí Fatahu obvinění odmítl. „Popíráme jakoukoliv účast nebo úvahu na provedení bombového útoku v mešitě proti jakémukoliv palestinskému představiteli, ať už by to měl být Haníja nebo kdokoliv jiný,“ řekl Fahmi al-Zareer.

„Fatah nikdy nebude používat tuto metodu zabíjení a vraždění,“ dodal. Obvinil také Hamás z toho, že v minulosti to byl právě on, kdo zabíjel své oponenty v mešitě.

Siam řekl, že bezpečnostní složky, které provedly zatčení, zadržely video, které ukazuje budoucího útočníka společně s tím, kdo ho vycvičil. Jmenoval několik podezřelých, ale neodkryl identitu budoucího útočníka. Další plán byl prý zaměřen na bombový útok proti televizní stanici Hamásu v Gaze.

Podle Siama byl do útoku „zapojen a byl s ním obeznámen“ Tajeb Abdel-Rahim, vysoký poradce Abbáse. Hamás hledí na Abdel-Rahima jako na úhlavního nepřítele od doby, kdy dohlížel na velký zátah na Hamás v roce 1996, kdy působil jako vysoký poradce Jásira Arafata, poté co Hamás provedl sérii sebevražedných útoků uvnitř Izraele.

Dalším jmenovaným je Ahmed Dughmuš, který měl být prý mozkem plánu. Kromě obou uvedených bylo jmenováno ještě několik dalších.

„Podle informací které máme, chtějí stále někteří z nich provést bombový útok v mešitě, kam se chodí Haníja modlit,“ řekl.

Policie Hamásu slibuje odměnu každému, kdo svou informací přispěje k jejich dopadení.

19.01.2008 00:00 3