Praha Jeruzalém

O projevu Hassana Nasralláha, ve kterém vyhrožuje Izraeli a chlubí se částmi těl izraelských vojáků, jsme vás již informovali, stejně jako o komentáři izraelské armády a vyjádření některých izraelských ministrů.
Nyní vám nabízíme pohled na Nasralláhovo vystoupení ze strany arabské satelitní televize Al-Jazeera a poskytujeme vám i arabský záznam Nasralláhova projevu.

Reportáž televize Al-Jazeera


Připomínka svátku Ašura je pro šíitské muslimy dnem truchlení, ale také připomínkou boje proti zlu a důležitosti boje proti nespravedlnosti místo vzdání se. Vzkaz, který je podle šéfa Hizballáhu, Hassana Nasralláha, v současnosti s ohledem na Izrael ještě platnější než kdykoliv předtím.

Nasralláh: „Pokud Izrael zahájí novou válku proti Libanonu, přísaháme, že se pomstíme a tentokrát tento útok úplně změní tvář regionu.“

V připomínce poslední výměny ostatků izraelských vojáků za bojovníky Hizballáhu Nasralláh naznačil, že má stále sílu k vyjednávání.

Nasralláh:Izraelská armáda nechala části těl izraelských vojáků v našich vesnicích a polích. Nemluvím o obyčejných částech těl, mluvím o hlavách vojáků, jejich rukou a nohou.“

Den připomínající smrt vnuka proroka Mohammeda v bitvě může být pro stovky tisíc šíitských věřících, kteří se sešli v Bejrútu, viděn také jako ukázka solidarity uprostřed nejistých času.
Pro šíity je Ašura o sebeobětování, o vydržení bolesti, aby nakonec triumfovali. Je to důležité náboženské poselství a v Libanonu je také důležitým politickým poselstvím.
V souladu s duchem Ašury byl Nasralláhův projev mnohými chápán jako projev o odporu a naději. Ujišťující je, že v jednotě a spolupráci je před nimi možná lepší doba.

Projev Hassana Nasralláha v arabštině


Nasralláh po více jak roce na veřejnosti: Máme části těl Izraelců
Izraelská armáda kritizovala Nasralláhův cynismus
Izraelští ministři jsou pro zabití Hassana Nasralláha (+video)

20.01.2008 00:00 8Zdroj: Redakce Israel.cz