Praha Jeruzalém

Skupina islamistických extrémistů inspirovaných al-Kájdou plánovala teroristické útoky na různých místech v Evropě, zejména v prostředcích veřejné dopravy. Informoval o tom španělský deník El Pais. Terčem útoků mělo být metro v Barceloně a další místa ve Španělsku, Německu, Francii, Portugalsku a Velké Británii.

Svědectví člena skupiny, infiltrovaného agenta, vedlo minulou sobotu k zatčení 14 osob asijského původu. Podle svědka měly do dvou různých stanic barcelonského metra vstoupit dva páry útočníků s taškami naplněnými výbušninami a další členové skupiny měli bomby odpálit pomocí dálkového ovládání. Jeden z členů skupiny údajně řekl policejnímu informátorovi: „Pokud udeříme v metrech, záchranné týmy se tam nedostanou.“ Podle bezpečnostních představitelů byl útok v Barceloně plánován na příští dva týdny.

12 členů skupiny je Pákistánského původu a 2 pocházejí z Indie. Proti 4 zadrženým nebylo nalezeno dost důkazů a tak byli propuštěni. Při zátahu nalezli policisté výbušniny a další materiál pro výrobu bomb.

26.01.2008 00:00 10